Szájpadhasadék- műtét körüli kórházi ellátása
A komplex kezelésben korrekt sebészeti ellátás mellett kiemelkedően nagy jelentőséggel bír a műtét előtti és utáni kezelés.
Műtét előtti teendők:
- branül, iv. kanül behelyezése – ezen keresztül történik a vérvétel, és természetesen a műtéthez szükséges altatáshoz is elengedhetetlen.
- vérvétel, vércsoport meghatározás. A műtét során minimális vérzésre mindig számítunk, ezért a műtét előtt mindig ellenőrizzük az aktuális hemoglobin szintet, és vércsoport meghatározást végzünk. Amennyiben szükséges, választott vért biztosítunk a műtéthez.
- a műtét előtti este rendszerint éjfélig ehet, hajnal 5-ig teát, vizet ihat. Az altatás alapfeltétele az üres gyomor, az altató orvosok műtét előtti vizsgálata alapján változhatnak az aktuális időpontok, hiszen ezt a tervezett műtéti időponthoz viszonyítják.
A műtét napján:
- a műtőből érkező kisdedet szendergő, nyugodt, alvó állapotban tartjuk a műtétet követő 10-12 órán keresztül, így a közvetlen műtét utáni időszakban fájdalommentesen ki tudja pihenni a műtét fáradalmait és az ezzel járó stresszt. Ezt folyamatos intravénásan adagolt kábító fájdalomcsillapítóval (nalbufin: 0.05-01 mg/tskg/h) érjük el, ez szükség szerint kiegészíthető vagy váltható végbelen keresztül adagolható nyugtató oldattal. (Klysma Chloral-hydr. 2ml/tskg)
- szükség esetén bólusban vénásan adható nem kábító fájdalomcsillapítóval kiegészíthetjük (Algopyrin injekció 10-20mg/tskg, csak akkor, ha gyógyszerérzékenység nincs!)
- folyamatos vénás folyadékpótlást végzünk infúzióadással, hiszen az alvó, szendergő állapotban, illetve a műtét utáni állapot miatt másképp nem tudjuk pótolni a folyadékszükségletet.
- szájon át a műtét után 8-10 óráig, vagy addig, amíg a műtét utáni vérzés teljesen meg nem szűnik nem adunk sem enni, sem inni az operált gyermekeknek.
- a seb váladékozása, vérzése, fokozott nyálfolyás miatt hason vagy stabil oldalfekvésben helyezzük el a gyerekeket, hogy ne nyeljenek félre.
- a lecsorgó, lenyelt véres nyál hányingert, hányást okozhat, ezért ennek megelőzésére gyomorsavtermelést csökkentő és hányáscsillapító gyógyszereket adunk.
- a műtét után 6-8 órával vérkép ellenőrzést végzünk, a vérzés kontrollálása céljából.
- Szükség szerint vér transzfúzióban részesítjük a kis beteget!
- A felülfertőződés, sebfertőzés megelőzése céljából vénásan antibiotikum kezelést indítunk, leggyakrabban penicillin származékokat részesítünk előnyben. Penicillin allergia esetén más antibiotikumot választunk.
- ha gyermek a kezdeti szendergő állapotból teljesen felébredt száját öblítheti, egy-egy korty vizet, vagy teát fogyaszthat, tilos azonban a szájába nyúlni.
- szájába a saját kezét sem dughatja a gyermek, ezért a kezeket „boxkesztyű-” szerűen gézzel bekötjük. A sajgó, viszkető szájpadseb arra ingerelheti a gyerekeket, hogy a szájukba tegyék az ujjaikat, és megvakargassák a sebet, ami egyértelműen nem kedvez a korai sebgyógyulásnak!!!
- játékcumit/ etető cumit szigorúan 3 hétig mellőzni kell! Ez a sebszétválás megelőzésére szolgál. Ezért fontos, hogy már hónapokkal a műtét előtt etetőpohárral, vagy kanállal etessük a gyermeket!
- végül, de nem utolsósorban fontos a szülők lelki vezetése, tanácsokkal történő felkészítése a műtét utáni történésekre. Meg kell tanítanunk a szülőket, hogy mire kell odafigyelni a műtét utáni időszakban, hogyan kell etetni a gyerekeket műtétet követően.
Műtét utáni 1. nap:
- elkezdjük vagy folytatjuk a szájon át történő folyadékfogyasztást kanállal vagy pohárból, és ennek megfelelően számoljuk ki, hogy mennyi infúzióval kell még kiegészítenünk a folyadékbevitelt.
- a korábban lenyelt váladékok, illetve a szájban lévő alvadékok miatt hányáscsillapító és gyomorsav termelés csökkentő gyógyszer adása még szóba jöhet.
- szigorúan csak folyadékot fogyaszthat, teát vagy vizet.
- a vénásan adott antibiotikum kezelést folytatjuk.
- a fájdalomcsillapításban a kábító fájdalomcsillapítókra ilyenkor már nincs szükség, ezért először vénásan, majd ha már megfelelő mennyiségű folyadékot tudott fogyasztani a gyermek, szájon át adható fájdalomcsillapító szirupot alkalmazhatunk.
- kötelező a „boxkesztyű” használata.
- gyakori szájöblítés, gyakori folyadékfogyasztás indokolt, azonban fogat még nem szabad mosni. Fokozottan figyelnünk kell, hogy a gyermek nem vegyen semmit a szájába.
- a szülők folyamatos támogatása és tájékoztatása szükséges.
Műtét után 2.-5. nap:
- szájon át történő lehetőleg tejet nem tartalmazó, pépes táplálás megkezdése, szigorúan kanállal! Általában leves, főzelékfélék vagy egyes gyümölcsök összeturmixolásával könnyedén készíthetünk olyan pépes ételt, amit a gyermek jóízűen elfogyaszt és a kalória tartalma is megfelelő.
- étkezések között nagyon fontos a bő folyadékfogyasztás, étkezések után nagyobb gyerekeknél a szájöblítés!
- az idáig vénásan adagolt antibiotikumot szájon át adható szirupra váltjuk fel és az adagolást az 5. napig folytatjuk.
- a fájdalom és gyulladás csökkentő szirup adagolását folytatjuk.
- nagyon figyelünk a „boxkesztyű” további használatára, ez még 2-3 hétig fontos!!!
- a szülők figyelmét fel kell hívnunk, hogy nem elég az, hogy az operált gyermek nem tudja a szájába venni kezét, az is fontos, hogy semmilyen más tárgyat ne dugjon a szájába!!!
- Amennyiben a gyermek panaszmentes, láztalan, a sebgyógyulás megfelelő, a 4.-5. napon otthonába bocsátható. Természetesen előtte nagy figyelmet kell fordítani a szülők széleskörű felvilágosítására az otthoni teendők felől!
Mire kell odafigyelni otthon a szülőknek?
- a tejmentes, pépes turmix étrendet szigorúan tartsák be legalább 3 hétig!
- az etetés kanállal történjen ezalatt a 3 hét alatt!
- figyeljenek a gyakori folyadékfogyasztásra, szájöblítésre.
- „boxkesztyű” szerű kézbekötés folytatása 2-3 hétig a sebvédelem céljából fontos.
- a gyerekek ilyenkor nagyobb figyelmet igényelnek, nehogy a szájukba vegyenek egy ceruzát, vagy a nagyobb testvér ropiját kezdjék eszegetni.
- Utóvérzés nem szokott előfordulni ettől nem kell tartani a szülőknek, azonban felső légúti hurut kialakulása előfordulhat, amit esetleg láz kísérhet. Ilyen esetben mihamarabb orvoshoz kell fordulni!